A Chiemsee legősibb kulturális létesítményei közé tartozik a Fraueninsel kolostora. A cseppnyi kis sziget minden évszakban nyújt valami kedveset, valami látnivalót, helyet az elcsendesedésre. Rendszeres vendégei lettünk mi is, visszajáró helyeink közé soroljuk. Olykor sok látogatója ellenére is megtaláljuk benne a nyugalom szigetét. Van hova elhúzódni a 12 ha-nyi területen is.
A meleg vagy forró nyári napokon kifejezetten jól esik itt a hűsölés, mert a szigeten mindig mozog a levegő.
A Fraueninsel Bajorország legkisebb önkormányzati közössége és az egyik legsűrűbben lakott települése. Mégsem volt eddig számomra ott ez érezhető. Talán kivétel Advent ideje, amikor összegyűlnek egy kis forralt borozgatásra a népek, de akkor ez még jó is.
A szigetlakóknak nem csak szép napjai vannak, mert ha jön az árvíz, mint pl. 2013-ban, akkor megkeserítheti a hétköznapjukat. De a kis sziget újra kivirul.
A Klosterwirt fogadó rózsás fala |
A kolostor templomának hagymakupolás tornya - a sziget szimbóluma |
Az épületegyüttes egy másik tornyában vörös vércsék laknak és ha jól látom épp egy elejtett zsákmánnyal a csőrében repül el az egyik. Talán nem felelt meg aznapra a falat.
Vörös vércsék zsákmánnyal |
Tőkés récék |
Barázdabillegető |
Egy elgondolkodó füsti fecske |
A már félénkebb szárcsák maradnak a vízben |
A hely jellegét és szellemét az itt álló női bencés kolostor a hagymakupolás harangtemplommal adja, mely a sziget egyharmadát foglalja el. A 700-as évek vége felé épült, az akkori bajor uralkodó Ludwig der Deutsche lányát, Irmengardot apácafőnöknek tett meg és helyezett ide. Több leírásban is megemlítik, hogy ez a kolostor sem maradt épen az akkori magyar hódítások (9 -10. század) brutalitásától. Igen, őseinkre ebből a szempontból nem lehetünk büszkék...
Az 1700-as évek elején a kolostort újraépítették és ettől fogva a sziget az apácák szigete lett. A gótikus épülettől függetlenül álló harangtorony már messziről - mint egy jelképe a szigetnek - látszik. A kolostor több részén a falakon római kori falfestményeket találtak a restaurálások során. A krónikák szerint már az 1400-as években az apácák az itt termő/termesztett gyógynövényekből különféle gyógyhatású likőröket pároltak le. A nővérek ajándéküzletében a mai napig vehetünk az itt készült likőrökből, marcipánokból vagy egyéb ajándéktárgyakból.
I. Ludwig bajor király 1837-ben megalapíttatta az Irmengard gimnáziumot, leányneveldét, később szakiskolát, mely 1995-ig működött.
A kolostor maga nem látogatható, csak a templom és annak kápolnája, a temető és a karolingi kapucsarnok. Több tucatszor jártam már a bencés kolostor templomában, de még sosem készítettem fotókat. A bejárat előtt kérik a fotózás mellőzését. Ehhez képest aznap az összes látogató fényképezett odabenn és a nővérek nem szóltak senkinek. Így én is felbátorodva - persze vaku nélkül - készítettem el a benti szépségekről egy kis gyűjteményt.
A templom bejárata |
Vajon hányan léptek át rajta az évszázadok során és koptatták el? |
A kinti meleg után a templom hűs falai közt jól esett a nézelődés. Egykori falfestmények nyomai, márvány táblákba vésett szövegek, képek, melyek hűvös és tükörsima felülete megérintésre késztetett a melegben. Erős liliom illat terjengett és nyomta el az “öreg” nedves falak szagát.
A fésűkagyló forma mindenütt jelen van |
Ritkán látni, de itt még a templomi ülőpadok névtáblákkal vannak ellátva. Érdekes nevek, régi írásmóddal. Kinek-kinek pénztárcája szerint tudta megvenni - foglalni - a helyét a templomban. Nem furcsa, hogy "Isten házában" is megkülönböztették egymást, magukat..? Már akkor is a pénztárca szerint mérték az embert.
Köszönetnyilvánító táblácskák |
Az oldalkápolna cirádás kovácsoltvas rácsa előtt ismét kérik a látogatókat csak imádkozásra használják a helységet. Kívülről készítettem képet. A mennyezet formája, megfestése különleges.
“A kor az elmében van és nem a szívben. Az értelem azt érezteti velünk, hogy mi nagyon öregek vagyunk, de abban a pillanatban, amikor a szívemet használom, én húsz éves vagyok. Látni akartam, hogy a szívnek van-e köze a fizikai erőnléthez. Azt találtam, hogy az emberi értelmünk az, amely a problémát teremti. Messze túl kell mennünk a fizikai értelem határain, amely megköt minket és minden pillanatban elbátortalanít minket. Azt mondja: Te nem teheted ezt, te nem teheted azt, ez nem lehetséges számodra. Azonban, amikor a szívben élünk, nem létezik olyan számunkra, mint lehetetlen.” Madonna Buder nővér (Marie Dorothy Buder) 1930-ban született apáca, aki világhírű sportolóvá nőtte ki magát.
Még megvártuk aznap, hogy a nap lemenőben ezüstösre fesse a tó felszínét, majd visszahajóztunk a szárazföldre, ahonnan csónakokat is lehet bérelni és a szigetet közelről a vízről is körbe lehet csónakázni.
A szemben álló szigeten a Herreninsel kolostora |
A következő részben a Herreninsel-en teszünk egy sétát.