"Mindig emlékezz rá, hogy a boldogság nem úticél, hanem az utazás maga"

2016. május 31., kedd

Szünet ☺


2016. május 30., hétfő

Tegernsee Moments







 
 






 










2016. május 29., vasárnap

A Müncheni botanikus kert 2.

Külföldön járva, főleg más éghajlatú országokban örömmel fedezem fel az otthonról például szoba-  vagy kerti növényként ismert különlegességeket. Őshonos helyükön sokszor gyomnövény, útszéli növendék az, ami nálunk díszes, becses cserepes.
A következő érdekesség amit megláttam, annak európai változatát igen kedvelem. Gyakran készítek belőle finomságokat. Egyértelmű is volt első látásra, hogy ez a növény a mi rebarbaránk rokona. Az óriásrebarbara Chile és Argentína területén őshonos, ott is fogyasztják. Az óriás jelzőt azért kapta, mert akár 2,5 m magasra is megnőhet. Simán alá lehet bújni eső előtt. Itt még nem nőtt akkorára, hogy ezt alkalmazni is tudtam volna és a tüskés levelei nem is voltak bizalomgerjesztőek. Viszont megint szerencsém volt, mert épp virágzásba indult. Nagyon különleges a virágzata is.

Óriásrebarbara


Elvirágzó hunyor
Primulák


Csengőbojt kezdi a virágzást

A rododendron erdő után elértem a tavat és mellette a kis dombon létrehozott Alpinum-ot, a havasi kerteket.





Mennyi  névjelző táblácska - mennyi növény!



Japánból származó erika-féle
Elmúlóban





Felértem a havasi kertekbe



Egy zanót féle

Vadrózsa
A legszebb havasi enciánok


A következő növénynél is elidőztem. Tudom, hogy láttam már, egész pontosan emlékszem arra a völgyre, ahol először fotóztam. Vissza is kerestem a blogomban, itt láttam majd három évvel ezelőtt. Sajnos nem tudom megnevezni, mert a táblácska mellette egy másik növényhez tartozik.
Kellőképpen mindig más arcát mutatja az Alpinum, a több éves bokros, erdős részekhez képest.









Lejőve az Alpinum dombról haladtam a Goebel úton tovább.
Karl Eberhard von Geobel egy botanikus volt az 1800-as 1900-as évszázadfordulón. Megalapítója és igazgatója a Müncheni Botanikus kertnek.


Elértem a rovarok pavilonját, ahol a már több helyről is ismert rovar-hoteleket is kiállították. Egyszerű elkészíteni akár használt  dolgokból, bárki tehet egyet a kertjébe.


Rovar-hotelek

Reggel, amikor elindultam az esőben eszembe jutott Anthony de Mello spiritualistától egy idézet. Pontos szövegre nem, csak a lényegre emlékeztem, most rákerestem.
“Egy öreg zarándok ballagott a Himalája hegyei közt, amikor csikorgató hidegben elkezdett esni az eső. Egy fogadós megszólította:
- Apókám, hogy fog maga ebben az időben célhoz érni?
Az öreg vidáman válaszolt:
- A szívem már ott van, ezért a testem többi részének könnyű követnie.”
Így volt. 
És itt a rovarok pavilonjában visszaköszönt egy másik gondolat AdM-tól.
“ A boldogság, mint egy pillangó, vadássz rá és ő elillan előled, ülj le és ő a válladra telepszik.” Anthony de Mello

 
“Aki a pillangókat nevetni hallja csak az tudja milyen a felhők íze.” Novalis (GPFvH)


Újabb téma az ökológiai osztály. Négyszögletű megtervezett ágyások, középen aranyhalas-tavirózsás medence - ahogy a Nagy Könyvben meg vagyon írva. Itt rendszeres átültetések történnek évszaknak megfelelően. 







Araukária


Innen már csak egy ugrás az üvegházak területe. Trópusi növények és különlegességek 15 termen keresztül. Egyedül az orchideaház volt átalakítás miatt zárva. Kaktuszok és pozsgások fogadtak a melegházak legelején.











Inkaliliomok

Nagyon örültem, amikor a virágzó kapribogyófát megláttam, amit tavaly a Garda-tónál ismertem meg először, fotóztam és azonosítottam be.

Kapribogyó virága





Egy Euphorbia

"Csillag" fa
Míg odakinn az eső nehezítette a fotózást addig a trópusi és a pálmaházakban a párás levegő. Mennyivel egyszerőbb a szabadban fotózni, ha süt a nap!


Bambusz

Elérkeztem abba az üvegházba, ahol a napom célja állt, a titánbuzogány. Gondoltam majd tömeg lesz és várakozhatom. Ehhez képest rajtam kívül két látogató volt akkor ott.

A világ legnagyobb virága, akár 3 m magasra, gumója 50-90 kg-osra is kifejlődhet, Szumátra a szülőhazája. Külsőre nem csak nagysága miatt impozáns, szép formája is tetszetős. “A latin név a görög amorphosz (formátlan), phallosz (pénisz) és titan (óriás) szavakból származik.” Wikipedia.
Mérete mellett a legnagyobb jellegzetessége a szaga vagy inkább a bűze. Ez a virág nem finom illatú, inkább hasonlít a szaga a döglött halhoz, melyet már 3 m távolságból is lehet érezni.
A kála formájú virág (egy családba tartoznak) teljes kinyílására - ma már tudom - még egy hetet kellett volna várnom, de időben nem fért már bele. Így még nyílatlan állapotában láttam és bizonyára nem volt előnytelen, semmi szaga sem volt.

Titánbuzogány




 
Beszélgettem az egyik kertésszel, ő mesélte, hogy a müncheni példány 10 évvel ezelőtt nyílt utoljára. Kérdeztem, hogy szerinte mikorra várható a kinyílt állapot, nem foglalt állást, de izgatott volt ő is. 
Egy hétre rá, hogy ott jártam mondta be a helyi rádióadó, hajnalban kinyílt a titánbuzogány és a nagy érdeklődésre való tekintettel éjjel 24 óráig látogatható az üvegház míg nyílik. Ez 2-3 napra tehető. Majd estére olvastam a kert weboldalán, hogy a nagy látogatásnak köszönhetően az üvegház ajtajának állandó nyitogatása a virágot megviselte és délutánra a közepe lekonyult. Nem is értem, hogy miért az ajtóba állították a cserepet. Meg is lepődtem mikor beléptem és ott állt közvetlen előttem.



Ebben az üvegházban a titánbuzogányon kívül sok különleges szépséget, formát is láttam.

Egyszerű és fantasztikus






Csodálatos!
Hatalmas kancsóka
Egy medinilla
Mimóza érintetlenül
Mimóza az érintésem után


Hibiszkusz
Nagyon finom illatú végzetcserje fajta
Skarlátvörös végzetcserje
Begóniákból és broméliákból is többféle faj látható. Talán sokan felismerik szobanövényeiket.





 










Itt egy kis tavacskában kékes halak is úszkáltak.




Ismét egy érdekesség egy páfrányszerű növény levelein fejlődő új növények. Bámulatos a természet!

Diplazium proliferum



Rengeteg új élény, információ vár még  itt a Müncheni Botanikus kertben.

“Ami számodra értelem, cél, azt senki nem fogja helyetted felfedezni.” Anthony de Mello